Cyklus života rostlin

Děti poznají cyklus života rostlin, a to prostřednictvím obrázku (viz níže) nebo praktickým pokusem.

Vývoj rostlinyVývoj rostliny 1

Vývoj rostlinkyVývoj rostliny 2

Kartičky vystříhej a správně seřaď vývoj rostlinkyVývoj rostliny s úkolem

a) Zasaďme si semínko: Nechte si s dětmi vyklíčit v troše mokré vaty na okně například fazoli či hrášek. Až vyklíčí, můžete ho i zasadit. Postupně pokus sledujte, vysvětlujte dítěti, co se děje.

b) Semínka: Smíchejte dětem v misce hrstičky několika semínek (může být hrách, fazole, mák, nové koření a jiné). Úkolem dítěte bude roztřídit semínka podle druhu. K práci můžou použít i pinzetu.

c) Co potřebuje zahradník? S jarem přichází i první práce na zahrádkách. Pokud máte zahradu,nebude problém seznámit děti s některým zahradním nářadím. Jak se jmenuje a k čemu slouží? Vyprávějte si společně. Pokud nemáte zahradu, stačí se jít například projít do zahrádkářské kolonie a povyprávět si při společné obhlídce.

Úkoly:

1. Poznávejte pomocí pokusu cyklus života rostlin - zasetí, růst, vývoj, zánik.

2. Péče o rostlinku a ošetřování - setí semínek, zalévání, kypření, přesazování.

3. Nauč se básničku o semínku.

O semínku

Z malinkého semínka,